Србија се пофали со 1,9 милијарди евра странски инвестиции во првите шест месеци
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
По извештајот на „Фајненшл тајмс“ дека Србија е прва во светот по бројот на странски инвестиции во однос на нејзиниот БДП, Националната банка на Србија наведува дека приливот на овие инвестиции изнесувал 1,9 милијарди евра во првите шест месеци од оваа година.
investОва е, според НБС, 30% повеќе отколку во истиот период минатата година или девет проценти од БДП. Инвестициите, велат тие, се доволни за целосно покривање на тековниот дефицит на платниот биланс.
 „Оваа година е петта година по ред во која Србија бележи растечки тренд на странски директни инвестиции и веќе петта година по ред дека нето-приливот на таа инвестиција е повеќе од доволен за покривање на дефицитот на тековната сметка. Овој тренд јасно укажува дека Србија не остави само период на надворешна нерамнотежа зад, но тоа, сега на среден рок, тој е на цврстиот пат кон одржување на движењата на платниот биланс, во контекст на силниот инвестициски циклус “, подвлекува НБС.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×