Србија воведува акциза на струјата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Од први април оваа година, акцизите на струјата во Србија ќе изнесуваат 0,5 динари по киловат/час

Во интервјуто дадено за „Политика“, српскиот министер за финансии Душан Вујовиќ изјави дека поскапувањето на струјата во Србија е веќе потврдено.

„За тоа се разговара веќе долго време, но не сакаме да ги оптеретуваме луѓето пред објавата. Но, медиумите можат да го одвлечет вниманието на јавноста од позитивните работи, односно после двата неуспешни обиди, овојпат добивме подршка од Меѓународниот монетарен фонд“, вели Вујовиќ.

Тој нагласи дека според постигнатниот договор со ММФ, државната администрација ќе се крати за 5% и ќе бидат воведени акцизи на сите безалколни пијалаци со исклучок на водата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×