Среќен економски крај на 2018, позитивен почеток на 2019
Објавено на од во Економија

bdp 22Економијата конечно почна да расте

Економскиот раст забрза над очекуваното во последните три месеци од минатата година и достигна 3,7% на годишно ниво, главно како резултат на интензивирање на градежната активност која бележи зголемување од 19,6% со што е прекинат негативниот тренд од неколкуте претходни квартали. Освен во градежништвото, статистиката бележи пораст и во преработувачката индустрија од 6,3%, трговијата на големи и мало за 7,9%, услужни дејности и дејности на домаќинства со пораст од 14%.Годинава, пак, откако статистиката ги објави првичните индикатори за јануари, може да се види дека индустриското производство се зголемило за 12%, додека пак кај извозот после подолго време е евидентиран негативен тренд односно пад од 1,9%. По видови на производи, најголем пад на извозот е евидентиран кај производи класирани според материјал и тоа за 29,6%, продажбата на пијалаци и тутун и тоа за 27,7%, хемиски и сродни производи од 5%. По одделни земји пак, намалувањето на извозот најмногу е резултат на послабите продажби на најголемиот извозен пазар, Германија, каде што има пад од 6,3%.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×