Connect with us

start up

Startup Job Fair: десет македонски стартапи нудат над 80 работни места во моментов

објавено

на

Стартап Македонија го реализираше првото издание на Startup Job Fair каде беа промовирани брзо растечките стартапи кои се во потрага по квалитетен кадар од Startup Macedonia Founders club.

Стартап Македонија го реализираше првото издание на Startup Job Fair каде беа промовирани брзо растечките стартапи кои се во потрага по квалитетен кадар од Startup Macedonia Founders club.

Повеќе од 200 учесници студенти и млади професионалци се приклучија на првиот виртуелен саем за вработување во стартап компании — Startup Jobfair. Освен што настанот понуди информации за стартап секторот кој бележи забрзан раст вo последните неколку години па дури и во време на пандемијата со Ковид-19, беа претставени повеќе од 80 работни позиции кои се моментално отворени во 10 македонски стартапи.

На настанот учесниците имаа можност да дознаат повеќе за Стартапите, стартап екосистемот нивната визија и бенефициите кои ги нудат на нивните вработени во еден уникатен Job pitching настан со цел да ја продолжат својата кариеа во едни од најбрзо растечки Стартапи во земјата.

Компаниите: CodeWell, Cognism, Data Masters, EmbedSocial, InPlayer, Microtica, Slice Macedonia, Startup Macedonia, TeliportMe и Upshıft кои ги претставија своите продукти, начин на работа, и корпоративна култура и отворените позиции за кои моментално им се потребни кандидати од технички струки, маркетинг, продажба и друго.

Своја презентација имаа и Thrivity – локална платформа која ги спојува луѓето кои бараат работа и компаниите што вработуваат.

Startup Jobfair беше организиран од Стартап Македонија и Швајцарската програма И.М.Е, а во соработка со 5 едукативни центри, 8 студентски организации .

Детали за сите стартапи и нивните слободни позиции може да погледнете овде.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

македонија15 часа ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија4 дена ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија4 дена ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки5 дена ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија6 дена ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју1 недела ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија1 недела ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“

економија2 недели ago

Почна проектот „Бизнис лидер“ – нова, иновативна платформа за вмрежување на најдобрите од македонскиот деловен свет

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модернизирана филијала во Кавадарци