Статистика: Просечната нето плата во февруари 24.192 денари
Објавено на од во Економија
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2019 година, изнесува 24.192 денари и бележи раст од 4,5% во однос на февруари лани, објави Државниот завод за статистика.
pari-denari_7_4-35wpcz6i6ji91e9bcn49hcЗголемувањето  се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите дејности на здравствена и социјална заштита за 11,6%, транспорт и складирање за 10% и земјоделство, шумарство и рибарство за 8,5%.
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите рударство и вадење на камен за 10,3%, снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 10 отсто и транспорт и складирање за 6%.
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во февруари 2019 година изнесува 35.901 денар.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×