Столтенберг ја повика Русија да го спаси ИНФ
Објавено на од во Политика

Времето истекува за да се спаси клучниот договор за нуклеарни ракети со Русија, изјави за Би-Би-Си генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Russia-Nato-Putin-726135Тој вети „одмерен, одбранбен“ одговор ако Русија повторно не ги почитува одредбите од спогодбата до 2 август, кога е крајниот рок.

„Мора да бидеме подготвени за светот…со повеќе руски ракети“, рече Столтенберг.

Договорот за елиминација на нуклеарните проектили од среден и краток дострел (ИНФ) е постигнат меѓу САД и СССР во 1987 година.

Американскиот претседател Доналд Трамп во февруари најави дека САД ќе ги прекинат своите обврски кон ИНФ, обвинувајќи ја Русија дека ги крши неговите одредби.

Русија ги негираше тие тврдења, но набрзо потоа ги прекина своите обврски и најави планови за развој на нов систем на вооружување.

Во интервјуто за британскиот сервис, Столтенберг рече дека руските ракети, за кои вели дека „јасно го кршат договорот“, се нуклеарни, мобилни, многу тешки за откривање и способни да стигнат во европските градови во рок од неколку минути.

„Тоа е сериозно. Договорот ИНФ беше камен-темелник во контролата на оружјето со децении и сега го гледаме неговиот крај“, рече Столтенберг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×