Стопанска банка со добивка од 26,1 милиони евра до септември
Објавено на од во Финансии

Стопанска банка оствари добивка од 26,1 милиони евра во првите девет месеци од годината што е за 18,8% повеќе отколку истиот период лани, покажува финансискиот извештај на Банката доставен до Македонска берза. Најголем дел од приходите, односно 40,8 милиони евра се остварени од камати, додека пак од провизии Банката инкасирала 12,5 милиони евра на нето основа.

„Комбинацијата на портфолијата, внимателниот пристап при кредитирање, добро балансираната ценовна политика и одржувањето на нефункционалните кредити на ниско ниво се главните атрибути кои придонесуваат кон нашата изразена профитабилност“, изјави во интервју за Капитал, генералниот директор на Стопанска банка, Диомидис Николетопулос.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×