Странските инвестиции лани достигнаа 358 милиони евра
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Приливот на странски директни инвестиции лани изнесува 358,4 милиони евра, објави денеска Народната банка на Македонија.

Споредено со 2015 година, странските инвестиции минатата година се поголеми за 141,7 милиони евра.

Статистиката на НБРМ покажува дека во декември лани во земјава влегол странски капитал во вредност од 74,7 милиони евра, додека пак во септември имало најголем одлив на странски капитал во износ од 30 милиони евра.

Најмногу странски инвестиции се евидентирани од Германија, Турција, Италија, Бугарија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×