Странци масовно купуваат недвижности во Црна Гора
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Минатата година странците купиле имот во Црна Гора во вредност од 182,6 милиони евра, според официјалните податоци на CBCG.
подгорицаТрадиционално, најголемите купувачи биле Русите, но полека се золемува и бројот на турски граѓани кои минатата година „оставиле“ 25,1 милиони евра за недвижнини.
Компаниите и физичките лица од Руската Федерација минатата година купиле недвижен имот за 38,9 милиони евра.
Веднаш зад Русите се Турците кои инвестирале 25,1 милион евра во купување недвижен имот, за речиси четири пати повеќе отколку во 2017 година кога биле купени имоти во вредност 6,8 милиони евра.
Турците се најзаинтересирани за Котор, Будва и Подгорица. Зад Турците се државјани на Србија кои купиле недвижен имот за 14,5 милиони евра во 2018 година.
Меѓу главните купувачи на недвижен имот во Црна Гора се швајцарците со купени имоти во вредност од 13,2 милиони евра, Американците 10 милиони евра, а Германците со 9,3 милиони евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×