Светот не може да се справи со посилна американска економија
Објавено на од во Економија
Политичарите и експертите трошат многу време за да зборуваат за тоа како да генерираат побрз економски раст во САД. Но, активностите на Федералните резерви оваа недела и последните шест месеци покажуваат дека наместо тоа, економијата тивко реагира на глобалните проблеми. Централните банкари знаат дека светот не може да се справи со посилна економија во САД, и во моментов е повеќе во интерес на светот да се фокусира на слабоста на друго место, наместо да се грижи за потенцијалот на домашно прегревање.
american-economyПомислете на годините кога Федералните резерви го почнаа патот кон излегување од некоја неконвенционална монетарна политика што беше поставена за време на финансиската криза во 2013 година, Банката на федерални резерви ја најави својата намера да започне со “заострување” на купувањето на финансиски хартии од вредност како што почна да ја намалува нејзината програма за квантитативно олеснување, што доведе до “тројна лузна” на пазарите со фиксен приход, при што приносите на трезорските обврзници се зголемуваа откако пазарните учесници почнаа да ги зголемуваат цените преку идните зголемувања на каматните стапки.
Бидејќи економијата на САД продолжи да се зајакнува во 2014 година, времето на зголемување на каматните стапки се приближи, и како одговор на тоа – доларот почна да се зголемува во однос на странските валути. Помеѓу средината на 2014 година и почетокот на 2015 година, индексот на Блумберг доларот се зголеми за 20%. Ова се совпадна со падот на цената на нафтата и другите артикли.
Ова создаде притисоци врз новите пазарни економии, кои одеднаш се бореа со опаѓањето на цената на клучните извозни производи и опаѓање на вредноста на нивните валути. За да се избегне девалвација на капиталот, се бараше зголемување на каматните стапки за да се совпадне со hawkishness на Федералните резерви, а со тоа затегнување на монетарната политика се создадоа повеќе негативни ефекти на бранот на веќе слабите економии.
Инвестирањето во истражување за производството и производството паднаа како одговор на падот на цените. Индустриските компании што правеа опрема за стоковните производители забележаа огромен пад во нарачките. Коњуктурите на новите пазари ослабнаа во однос на доларот, а кредитните ангажмани се проширија, бидејќи нервозните инвеститори беа загрижени поради можноста за неисполнување на обврските. Како ефекти на прелевање се вратија во САД, со што се покажа дека е најголемото опаѓање во индустриското производство во историјата од година во година што не се совпадна со рецесијата.
Овој глобален циклус го достигна дното на почетокот на 2016 година, што доведе до враќање кое траеше до 2018 година и првиот дел од првиот мандат на претседателот Доналд Трамп. Отворот за можности од тој цикличен пресврт, можеби во комбинација со подобрените бизнис чувства по неговиот избор и можноста за намалување на даноците, им даде на Федералните резерви доверба за зголемување на каматните стапки во 2017 и 2018 година, при што ФЕД ја зголеми стапката на средства преку ноќ за 1,75 % во текот на тие две години.
Но, како што се враќа растот во почетокот на 2018 година, континуираното зголемување на каматните стапки од Федералните Резерви почна повторно да врши притисок врз доларот, што уште еднаш го зголемува економскиот раст во остатокот од светот.
Ненадејната промена на курсот на ФЕД во текот на изминатите шест месеци може да се смета за поклонување на тие глобални притисоци. Глобалните податоци се слаби, довербата на претпријатијата во САД е намалена, а неизвесноста околу царините продолжува – но потрошувачот во САД останува силен. Не е јасно колку глобалната слабост и негативните чувства на бизнисот во крајна линија ќе значат за растот во земјата.
Целата оваа динамика го покренува непријатното прашање за оние што се обидуваат да направат побрз раст во САД. Ако резултатот од побрзиот раст во САД е нешто повисока инфлација, посилен долар и повисоки каматни стапки, остатокот од светот, кој е заробен со користење на доларот како валута за финансирање, со оглед дека тоа е глобална резервна валута, најверојатно ќе го најде овој факт како несакан за својот развој. Оваа долгоочекувана “Недела на инфраструктурата” во САД би можела да доведе до економска криза и во Латинска Америка.
Банката на федерални резерви е среќна на начин да не може да генерира инфлација погоре, и да има склеротичен конгрес да не може многу да се меша во начинот за фискалниот стимул за да генерира побрз раст. Тоа ќе им даде на американските централни банкари простор за дишење за да се одолее на глобалните проблеми. Во свет каде што има и прикриена инфлација во земјата и глобални проблеми кои произлегуваат од потпирањето на доларот во светот, Банката на федерални резерви може да биде принудена да се фокусира на својот домашен мандат на сметка на глобалната финансиска стабилност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×