Светот сега има 13 трилиони долари долг со скоро нула принос
Објавено на од во Економија
Универзумот на обврзници со негативен принос порасна за 1,2 трилиони долари оваа недела откако се објавија пораките од централните банки во Европа и САД, со што вкупниот износ од 13 милијарди долари беше достигнат за прв пат, пишува Блумберг.
svetski-dolgПриклучувањето кон клубот на државен долг со приноси под нулата оваа недела направија: Австрија, Шведска и Франција. Јапонските и германските стапки ги обесхрабрија инвеститорите во услови на глобален пад на приносите од обврзници, иако на Вол Стрит имаа раст од 2%.
“Пораката од пазарите е дека има проблеми кај повеќето од централните банки, а не само Банката на федерални резерви”, изјави Ед Хајман, претседател на Еверкоре ИСИ.
Во Европа, уште една значајна пресвртница беше постигната оваа недела. Приносите на данскиот долг поради достасани 20 годишни хартии од вредност, сега паднаа на рекордно ниско ниво. Околу 40% од глобалните обврзници сега даваат помалку од 1%, според податоците собрани од Блумберг.
Тоа не е само суверен долг. На пазарот на инвестициски одделенија долгот со негативен принос сега брои речиси една четвртина од вкупниот. И како што компаниите ги искористуваат ниските каматни стапки за да позајмат повеќе, издавањето им помогна да се отпуштат поволни обврзници до извонредни 1,23 трилиони долари, што е повеќе од двојно од нивото пред една деценија.
Дали универзумот на долг со негативен принос продолжува да се проширува, делумно зависи од политиката на Европската централна банка под наследникот на Марио Драги и претстојните потези од Банката на Јапонија, двата региони кои го сочинуваат огромниот дел од приносите под нула. Земјите што треба да се набљудуваат се Белгија, кои се на работ со 10-годишна стапка од 0,08% и Шпанија со приноси од околу 0,39%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×