Светската економија забавува на десетгодишен минимум, Македонија будно ги следи сигналите
Објавено на од во КАПИТАЛ АНАЛИЗА

economia-global-2Доаѓаат сигнали за нова рецесија

Глобалната економија очигледно има потреба од посебен третман доколку се анализираат најновите прогнози на меѓународните финансиски институции. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали прогнозата за раст на глобалниот бруто домашен производ (БДП) на 3% годинава и 3,4% следната година со што ова е најслабата проекција во последната деценија и малку попесимистичка во однос на последната од јули, особено што според едно непишано правило на ММФ, глобален раст под 2,5% е еднакво на рецесија. Дека доаѓаат темни облаци во економијата покажуваат повеќе индикатори. Една најнова анкета спроведена помеѓу 12 илјади компании од 29 европски земји, покажува дека повеќе од половина од нив, очекуваат дека рецесијата неминовно ќе се случи во нивната земја во следните три години. Индустриските индекси исто така се намалуваат, како во САД така и во Европа. Сепак, добра вест е што споредувајќи ги индикаторите со оние пред кризата во 2009 година, ситуацијата е далеку неспоредлива. Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска објаснува кои се факторите што влијаат на забавувањето на глобалната и европската економија и колку овие негативни ефекти може да се почувствуваат и кај нас.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×