Светските централни банки се справуваат со технологијата со центар за иновации
Објавено на од во Економија
Централните банки кои се борат со брзото менување на финансиската технологија и компаниите како Фејсбук кои се префрлаат во финансии ќе имаат за цел да работат поблиску преку иновативен центар, одобрен денес од страна на Банката за меѓународни порамнувања.
foreign-exchange-forex-currencies-810x476БИС ( Bank for International Settlements ) изјави дека намерата на центарот, кој ќе биде базиран во Базел, Хонг Конг и Сингапур, е да го подобри функционирањето на глобалниот финансиски систем и да идентификува и развие увид во трендовите и во технологијата што влијае на централното банкарство.
Планот на Фејсбук да се прошири во исплати и да ја започне сопствената криптовалута Libra не беа споменати во изјавата на БИС, но потегот на социјалните медиуми им помогна да се кристализира мислењето меѓу централните банкари за итноста за координирање на регулаторните одговори на трендовите на финансиската технологија.
“ИТ револуцијата не знае за граници и затоа има реперкусии на повеќе локации истовремено”, рече претседателот на БИС, Јенс Вајдман, во изјавата по одлуката за создавање на центар на состанокот на бордот на БИС.
Центарот ќе се фокусира на помагање на централните банки “да ги идентификуваат релевантните трендови во технологијата, поддржувајќи ги овие случувања, каде што тоа е во согласност со нивниот мандат и следење на регулаторните барања со цел да се зачува финансиската стабилност”, додаде тој.
Базелската БИС, група за централни банки, веќе ги повика политичарите внимателно да ја разгледаат улогата на Big Tech во финансирањето, потег што покренува прашања за приватноста на податоците, конкуренцијата, пазарите и банкарството.
Деталите за центарот беа ограничени, а БИС рече дека не може да обезбеди детали за инвестициите или нивоата на вработените.
Швајцарската национална банка (СНБ), Хонг Конг-шката монетарната управа и Монетарната управа на Сингапур се потпишаа за да ја поддржат иницијативата.
Претседателот на SNB, Томас Џордан, рече дека централната банка ќе ги засили напорите за испитување на новата финансиска технологија.
“СНБ веќе има многу блиски врски за технолошките иновации во финансиската област и активно работи во рамките на централната банкарска заедница во идентификувањето и оценувањето на релевантните случувања во рана фаза”, рече Јордан.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×