Тачи бара укинување на границата меѓу Косово и Албанија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Косовскиот претседател Хашим Тачи веднаш по враќањето од Тирана, каде што учествуваше на самитот на „Процесот Брдо-Бриони“, побара укинување на границата меѓу Косово и Албанија, јави дописникот на МИА од Приштина.
Taci
Тачи на својот Фејсбук напиша дека денеска поминал низ граничниот премин Морина, кој, според него, „неправедно ги дели Косово и Албанија“.
– Тукушто ја поминав граничната точка во Морина, која неправедно ги дели Косово и Албанија. Оваа граница е поставена спротивно на волјата на Косово и на Албанија. Тие гранични руини треба да се отстранат еднаш и засекогаш. Косово и Албанија треба да имаат слобода на движење на граѓаните и на стоките според европските стандарди. Косовските и албанските институции треба да се охрабрат да ги донесат тие одлуки и тоа без и најмало одлагање!, порача Тачи. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×