Талат Џафери е избран за претседател на Собранието – демонстранти влегоа во Парламентот
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Пратениците од парламентарното мнозинство во тензична атмосфера го изгласаа Талат Џафери за претседател на Собранието. Додека тие гласаа, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „ова е пуч“. Пред самото гласање ја пееја македонската химна, по што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата, па изборот на претседател на Собранието се случи на средината од салата.

По изборот на новиот претседател на Собранието, демонстранти од „За заедничка Македонија“ успејаа да влезат во Парламентот, при што имаше физички пресметки во кои се повредени неколку пратеници, меѓу кои и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×