Таткото на индикаторот на кривата на принос вели дека сега е време да се подготвиме за рецесија
Објавено на од во Економија
Инвеститорите, сопствениците на деловни активности и потрошувачите треба да ја следат пораката дека кривата на принос испраќа, според истражувачот, кој го претставил моделот на економско предвидување.Професорот на Универзитетот Дјук, Кембел Харви, рече дека луѓето не треба да го чекаат економскиот пад пред да преземат превентивни мерки.
Screenshot_7„Ова е време кога треба да размислите за вашата стратегија. Всушност е лесно да се управува со средства кога економијата напредува. Многу е потешко да се управува во пресврт “, му рече Харви на Jош Браун, извршен директор и ко-основач на Ritholtz Wealth Management и соработник на„ Брзи пари “на CNBC, во интервју за„ The Comple “. „Подобро е да имате план да поминете, отколку да се најдете во ситуација кога рецесијата ќе погоди и мора да импровизирате“.
За време на своето истражување, за прв пат откриено во 1986 година, тој открил дека инверзија помеѓу 3-месечното и 10-годишното Министерство за финансии ги претскажало изминатите седум рецесии од 1950 година. Во тој момент, имало четири успешни случаи; оттогаш се случиле уште три.
Во најновиот циклус, тој дел од кривата најпрво се преврте кратко во март, а потоа повторно се спушти пониско во мај, каде оттогаш остана.
Харви вели дека кривата треба да остане превртена три месеци за да биде сигурна, така што во овој случај времетраењето значи дека индикаторот е „црвен код кој трепка“ за рецесија.
„Не е нормално. Тоа е нешто што предвидува лоши времиња “, рече тој.
Едно светло место, рече тој, е дека оние што го следат индикаторот можат, а понекогаш и да прават, да испланираат напред. Инверзијата не е индикатор за случајност, туку оној што укажува на падови од шест до 18 месеци или во иднина. Така, бизнисите можат да реагираат на тоа, на пример, со одложување на плановите за трошење сè додека не помине невремето.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×