Телеком Косово пред банкрот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Сите сметки на Телеком Косово се блокирани поради обврските на оваа институција кон Даночната администрација на Косово, пренесува инфо.кс.нет.
kosovo-telekomВестта ја потврди и извршниот директор на Телеком Бедри Истрефи. Тој рече дека побарале разбирање од Даночната служба и да им се овозможи долгот да го исплатат на рати, но тоа не им било одобрено.
Тој оцени дека неуспехот на Даночната администрација да пронајде решение ја загрозува не само исплатата на платите на вработените, туку и фирмата ја носи пред банкрот.
– Важечките закони се на наша страна, бидејќи Даночната служба мора да води сметка и за добробитот на вработените и за судбината на компанијата, која со оваа постапка ризикува банкрот, истакна Истрефи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×