Connect with us

менаџмент / маркетинг

Tesla на Илон Маск влезе во клубот на „трилионери“

Во фокус

објавено

на

Tesla Inc., производителот на електрични автомобили чијшто основач и директор е фамозниот Илон Маск, ја премина пазарната  вредност од еден трилион (илјада милијарди)долари откако акциите на компанијата се тргуваа  за повеќе од 1.000 долари на Волстрит во понеделникот.

Така, Tesla се приклучи на одбраното друштво американски корпорации што имаат поголема пазарна капитализација од еден трилион долари, во коешто се Apple, Microsoft, Amazon.com и  Alphabet (Google) во моментов. И Facebook беше дел од оваа група, но цената на неговите акции во меѓувреме се намали. Вредноста на Tesla сега е поголема од следните девет автомобилски компании на листата најголеми на светот, собрани заедно.

Инвеститорите ја турнаа акцијата на Tesla преку магичната граница откако Hertz Global Holdings објави дека нарачале 100.000 автомобили за својот рентакар бизнис, што отвора можност возилата на овој производител да се приближат уште повеќе до мејнстрим возачите.

Вредноста на Tesla се вивна до границата од 1.000 милијарди долари невообичаено брзо. За помалку од две години нејзината пазарна вредност порасна од 100 милијарди долари до сегашната вредност, што значи десеткратно. Колку за споредба, на Amazon му требаа повеќе од осум години за да ја достигне оваа граница. 

Continue Reading
технологии / компании13 часа ago

Трендови на коишто треба да внимаваат огласувачите во 2022

македонија14 часа ago

Пет амбасадори на ЕУ земји дискутираа заедно со студентите на тема иднината на Европа – перспектива од земја кандидат

економија14 часа ago

ДДВ-то го наполни буџетот за четвртина повеќе од лани

македонија14 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

економија14 часа ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија14 часа ago

И покрај моќните ефекти на пандемијата, побарувачката за кредити се врати

Business14 часа ago

Македонските угостители сакаат свој „биткоин“

start up14 часа ago

Топ 5 совети за успех на стартап бизниси

економија18 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

економија1 ден ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

коментари2 дена ago

Благојче Котески: Совршена енергетска бура или дел од „новото нормално“???!!!

економија18 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

македонија3 дена ago

Македонските угостители сакаат своја крипто валута

технологии / компании2 дена ago

На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на ФИТР

политика5 дена ago

Ковачевски: Не сум ничиј човек, туку човек со интегритет и големо професионално искуство соодветно за позицијата претседател на СДСМ

економија3 дена ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија1 ден ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

економија4 дена ago

Пешев: Компаниите нема да издржат уште еден локдаун

македонија1 ден ago

Панел дискусија на УАКС: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

македонија14 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil