Tesla прави револуција со батерија со која со едно полнење може да се поминат 613 километри
Објавено на од во hi-tech & business

Tesla Motors претстави електричен автомобил со батерија што овозможува возилото да помине 613 километри со едно полење. Се работи за новата верзија на „теслините“ Model S и Model X, со батерија од 100 киловат-часови. Подобрувањето, според раководството на Tesla, е направено преку зголемување на енергетската густина на батеријата.

Ова е значен напредок во секторот електрични автомобили, кога се знае дека станиците за полнење на батериите сѐ уште не се доволно чести.

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, на претставувањето на новите модели рече дека моделот S P100 D (новиот Tesla S) е најбрзиот сериски произведен автомобил, со забрзување од 0-60 милји на час за 2,5 секунди.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×