Тодориќ со дронови ги надгледува своите ниви
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Сопственикот на концернот Агрокор, Ивица Тодориќ неделава ја презентираше својата најнова технологија во кој користи современи трактори со приклучни машини и дронови.

Имено, неговата фирма Белје од минатата година користи два дрона за потребите за снимање на своите површини, а во вторникот презентираше користење на нов дрон кој е прилагоден за земјоделството и со својот зголемен домен овозможува детално снимање на големите ораници од 100 и повеќе хектари, пренесува Index.hr.

Овие податоци понатаму се преработуваат и помогаат во изготвување на подобри и попрецизни стратегии за обработка на земјиштето.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×