Топ 10 европски држави по странски инвестиции
Објавено на од во Економија

Првите 10 европски земји според голем број странски директни инвестиции се Велика Британија, Франција, Германија, Шпанија, Белгија, Полска, Турција, Холандија, Русија и Ирска. Тоа се резултати на студија на компанијата Ернст и Јанг.

for invТаа компанија спроведе анкета за привлечност на Европа за инвестирање во кое учествуваа повеќе од 500 меѓународни компании, а 56% од испитаниците ја нагласија Западна Европа како еден од трите најдобри инвестициски региони.

Во Велика Британија, во 2018 година се спроведени 1.054 инвестициски проекти, 1.027 во Франција, 1.073 во Германија, 973 во Шпанија, 314 во Белгија, 278 во Полска, 272 во Турција, 261 во Холандија, 229 во Русија, 211 и во Ирска 205.

Централна и Источна Европа е втор најатрактивен регион за странски директни инвестиции во светот, веднаш по Западна Европа, според студијата.

Странските директни инвестиции во Европа се намалија во 2018 година за првпат во изминатите шест години, и тоа за четири отсто, и беа спроведени 6.356 инвестициски проекти.

Европскиот БДП го забави својот раст на само 1,8% минатата година, а инвестиции беа под влијание на странски фактори, како што се слабите американски инвестиции во Европа, забавување на економскиот раст во Кина и Јапонија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×