ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА
Објавено на од во ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ

Industrial port and container yardМетодологија

Рангирањето е направено врз основа на податоците за вредноста на редовниот извоз направен од страна на македонските компании во текот на 2018 година, врз основа на податоците добиени од Царинската управа на С.Македонија. Во рангирањето не се вклучени податоци за привремен извоз, извоз на стока заради облагородување и доработка и извоз на услуги.
Податоците за вредноста на извозот на некои компании можат да се разликуваат од податоците за приходите кои компаниите ги остваруваат по основ на продажба на странски пазари, бидејќи се опфатени само приходите од продажба на стоки, а не и од давање услуги на странските пазари.
Од тие причини, во ова рангирање не се вклучени и некои компании кои остваруваат големи продажби во странство, како Арчелор Митал, Ван Хол, Дрекслмаер, и некои текстилни компании кои работат лон систем, односно увезуваат стоки кои се во сопственост на странска компанија, ги доработуваат или облагородуваат во Македонија, а потоа ги извезуваат на странската компанија која е нарачувач и сопственик на истите, која потоа го прави извозот, односно продажбата на производите. Работата или услугата на македонските компании во тој процес во Македонија се книжи како извоз на услуги.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×