Трамп бара европските автопроизводители возилата за американскиот пазар да ги произведуваат во САД
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Трамп нагласи и дека ги одбил предлозите на Европската Унија, кои предвидувале царините за автомобилите на двете страни „да бидат сведени на нула“.
Pres. Donald Trump delivers remarks at the Face-to-Face With Our Future eventАмериканскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување царини за увоз на автомобилите на големите европските автопроизводители, како Бе-Ем-Ве и „Мерцедес“, доколку не отворат свои погони во САД.
„Тие го имаат Бе-Ем-Ве, го имаат „Мерцедес“. Имаат многу добри возила кои влегуваат (во САД). Сакам да ги произведуваат овде. Ако сакате да ги продавате (автомобилите) на Американци, произведувајте ги овде“, им порача Трамп на европските автомобилски компании во интервју за „Фокс Бизнис Нетворк“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×