Трамп имал „извонредна средба“ со сопственикот на Alibaba, Џек Ма
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во Њујорк разговарал со кинескиот милијардер и основач на Alibaba, Џек Ма. Тема биле заеднички проекти и отворање милион работни места во Америка.

„Имавме извонреден состанок. Џек и јас заеднички ќе правиме некои прекрасни работи“, изјави Трамп за новинарите по средбата.

Ма изјави дека САД-Кина односите „треба да бидат зајакнати, попријателски и попродуктивни“.

Истовремено дојде информацијата дека Alibaba го презема синџирот кинески стоковни куќи Intime за 2,6 милијарди долари, во рамки на план за приватизација на оваа трговска компанија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×