Трамп ја предупредува Кина да не возвраќа на зголемените царини на кинескиот увоз
Објавено на од во Економија
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја предупреди Кина да не го возвраќа ударот на зголемените царини, што ги наметна минатата недела.
trump oТој додаде дека американските потрошувачи нема да го плаќаат зголемувањето на царините за увозот на кинеските производи.
Нема причина за потрошувачите во САД да ги плаќаат царините кои денеска стапуваат во сила во Кина. Кина не треба да возврати бидејќи ќе биде уште полошо, напиша Трамп на Твитер и додаде дека царините би можеле да се избегнат ако производителите ги пренасочат производите од Кина во други земји.
Трамп тврди дека му кажал на кинескиот претседател Си Џинпинг и на своите пријатели во таа земја дека Кина ќе биде многу погодена доколку не се постигне договор бидејќи компаниите ќе бидат принудени да ја напуштат Кина и да одат во други земји.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×