Трамп: Ќе ја уништам турската економија доколку дејствува „надвор од границите“
Објавено на од во Политика
Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека „ќе ја уништи економијата на Турција доколку Анкара направи нешто во Сирија, за кое тој во својата “голема и неспоредлива мудрост“, ќе се сфати дека е дејствување „надвор од границите“.
трердоганВонредното предупредување на Трамп кон својот сојузник во НАТО беше упатено веднаш откако Белата куќа го соопшти повлекувањето на американските војници од турско-сириските гранични реони.
Со оваа одлука Вашингтон се чини дека на Анкара и даде зелено светло да ги нападне Курдите, и покрај тоа што тие војуваат заедно со американските сили против блискоисточната терористичка група Исламска држава во Сирија.
Последните твитови на Трамп доаѓаат  на одгласите за бурни критики од редица негови соработници во Републиканска партија „за тоа дека ги предал Курдите“.
„Ако Турција направи нешто што јас по своја голема и неспорделива мудрост го сметам за надвор од границите, целосно ќе ја уништам турската економија ( што сум го правел и претходно!)“, напиша американскиот претседател на Твитер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×