Трамп: Можно е САД да излезат од Светската трговска организација  
Објавено на од во Политика

Во случај на победа кандидатот за претседател на Републиканската партија во САД, Доналд Трамп најавува можност САД да излезат од Светската трговска организација (СТО).

Тој смета дека тоа е еден од чекорите за враќање на работните места во САД. Според него, компаниите чија централа е во САД и кои ги преселуваат работните места на пример кон Мексико, за да ги намалат производствените трошоци ќе мораат, ако тој стане претседател, ќе мораат да плаќаат данок на продажба на производите на американска територија.

Tramp konvencijaТрамп за телевизијата NBC објаснува дека како претседател на државата ќе наложи дополнителна царина од 30% за сите компании кои го преселуваат производството надвор од САД. На забелешките дека тоа е во спротивност со одредбите на СТО, милијардерот Трамп изјавува: Ништо. Или ќе ги предоговориме условите или ќе ја напуштиме СТО”, вели Трамп.

Тој повеќе пати досега ја има осудено меѓународната трговија, која според него води до нелојална конкуренција со некои држави. Истовремено, во светот моментално владее голема недоверба  кон трговските договори за слободна трговија.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×