Трамп најави 12,8 милијарди фунти во трговија со Британија по Брегзит
Објавено на од во Економија
Доналд Трамп синоќа ѝ даде на Велика Британија голем поттик, изјавувајќи дека трговијата меѓу Велика Британија и САД ќе биде “многу значително зголемена” по Брегзит.
trumpАмериканскиот претседател објави дека специјалните односи ќе бидат “засилени понатаму”, по новиот договор за заедничка трговија договорен од двете земји во вредност од најмалку 12,8 милијарди фунти годишно за трансатлантска трговија.
Тој исто така значително ги зголеми надежите за широк опсег на слободна трговија меѓу Велика Британија и САД, инсистирајќи на тоа дека сака да го види трансатлантскиот бизнис значително зголемен.
Британските и американските официјални претставници претходно оваа недела потпишаа договор за “взаемно признавање”, што ќе значи дека актуелните трговски односи меѓу историските западни сојузници ќе бидат зачувани откако Велика Британија ќе ја напушти ЕУ.
„Ние продолжуваме со нашата трговија и ние всушност ќе го зголемуваме тоа многу значително “, рече американскиот претседател.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×