Трамп: Од 1 септември царини за кинески производи од 10%
Објавено на од во Економија
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе започнат со примена на нови царини од 10 отсто на производи од Кина од 1 септември, во вредност од околу 300 милијарди американски долари.
трумпоТрамп на својот профил на Твитер напиша дека преговорите што се одржуваат во моментот, ќе продолжат.
Тој, сепак, ја обвини Кина дека не презема чекори за прекин на продажба на фентанил во САД или набавка на земјоделски производи во големи количини.
САД веќе применија царини од 25 отсто на кинески стоки во вредност од 250 милијарди американски долари.
Кина одговори со воведување тарифи за американски стоки вредни 110 милијарди американски долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×