Трамп повика ОПЕК да „олабави“ со високите цени на нафтата
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Според познавачите, цените на нафтата реагираа и на позитивните вести од трговските преговори помеѓу САД и Кина.

trump opec

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повика Организацијата на производители и извознички на нафта (ОПЕК) да „олабави“ и да не ги zgolemuva цените на нафтата кои, според него, се превисоки.

Тој на Твитер ја повика ОПЕК да не презема мерки за зголемување на цените на нафтата кои „стануваат превисоки“.

-ОПЕК, ве молам олабавете и смирете се. Светот не може да поднесе зголемени цени – тој е кревок!

Твитот на Трамп денеска предизвика видлив пад на цените на нафтата на светските берзи. Цените на поставките за мај на нафтата „Брент“ кон средината на денот се намалија до 66,33 долари за барел, додека цените на априлските поставки за тексашката „лесна“ нафта достигнаа 56,49 долари за барел.

 

Трамп и претходно неколку пати повикуваше ОПЕК да се воздржат од преземање мерки за зголемување на цените на нафтата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×