Трамп се поблиску до претседателската номинација
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Милијардерот Доналд Трамп победи на предизборите во сојузната држава Невада, одржани во вторникот.  Со оваа победа  силно се зацврсти неговиот статус за главен кандидат на Републиканската партија за претседател на САД.

Според иницијалните резултати, главните противкандидати во трката за републиканската номинација, сенаторот од Флорида, Марко Рубио и сенаторот од Тексас Тед Круз, се борат за второ место.

Партиските избори во Невада уследија по сличните предизбори во јужна Каролина, каде Трамп освои речиси третина од гласовите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×