Трамп се закани со излез од СТО, Москва го доведува во прашање постоењето на организацијата
Објавено на од во Економија
Кремљ денеска соопшти дека постоењето на Светската трговска организација (СТО) сериозно ќе биде доведено во прашање доколку ја напуштат големите светски економии, на САД, на пример, како што вчера навести американскиот претседател Доналд Трамп.
wto-aug14-ltКоментарот на Кремљ доаѓа по информациите од американските медиуми дека Трамп вчера се заканил со повлекувањето на САД од СТО заради, како што кажа, непочитување на третманот на неговата земја од страна на оваа организација.
„Очигледно е дека постоењето на некои клучни меѓународни економски организации, како што е СТО, може сериозно да биде доведено во прашање по напуштањето на нејголемите економии во светот, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на телеконференциска врска со новинарите“, пренесоа британските медиуми.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×