Трамп се закани со повисоки царини за европските автомобили
Објавено на од во Економија

Според статии во некои странски медиуми, Трамп би можело да воведе царини од 25 насто на увезените автомобили и авто-делови, опишувајќи го увозот како закана по националната безбедност.

Trump+taxes1

Претседателот на САД, Доналд Трамп, по вчерашниот состанок со австрискиот канцелар, Себастијан Курц, рече дека САД ќе наметнат царини на увоз на европски автомобили ако не биде постигнат трговски договор со ЕУ.

 „Ако не успееме да се договориме, ќе воведеме царини“, изјавил Трамп.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, неделава рече дека американскиот претседател, познат по цврстиот протекционистички пристап кон трговијата, ветил дека засега нема да наметне дополнителни царини за увоз на автомобили од Европа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×