Tрет месец по ред пад на германската економија
Објавено на од во Економија

Според податоците објавени од економскиот институт IFO, индексот за бизнис климата во јуни опаднал за 0,3 поени во однос на претходниот месец. Сега тој изнесува 97,4 поени.

industrijaТрендот е најзабележителен во производството и во услужниот сектор.

По десетина години економски раст, Германија се соочува со проблеми кои произлегуваат од трговските конфликти на релација САД – Кина/Брегзит и забавување на светската економија која негативно влијае на извозно ориентирани индустриски компании.

Бруто-домашниот производ на Германија (БДП) во првите три месеци од годинава беше зголемен за 0,4%, во споредба со претходниот квартал.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×