Тревис Каланик: Борете се за тоа во што верувате
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Kalanic 913 WEB 01Тревис Каланик
ко-основач на UBER

Во времето кога се појави UBER беше само мал стартап со име UberCab. Денес Uber е глобална компанија која вреди 50 милијарди долари.
На чело на компанијата е Тревис Каланик, за многумина контроверзен директор и ко-основач. Целиот свој успех на Каланик, може да се препише на немилосрдност, натпреварувачки дух и неговата неподготвеност да преговара. Еве некои негови изјави кои го отсликуваат неговиот начин на размислување со кој успеа да изгради една од најголемите компании.

 

Кога работите тотално легaлно и власта ви  кажува дека мора да ја затворите компанијата имате две работи кои може да ги направите. Или ќе слушате што ќе ви се каже или ќе се борите за тоа во што верувате.
Нашата крајна цел е да ги симнеме трошоците за користење на Uber под трошоците за поседување на автомобил.
Секој оној кој ја следи толпата, никогаш не стига на чело на толпата.
Никогаш нема да бидете добар претприемач ако се задоволувате откако ќе решите еден проблем. Секогаш постојат поголеми предизвици.
Застанете зад вашите принципи и нека не ви биде незгодно да се спротивставите”.
На крајот на денот морате да направите нешто што луѓето го сакаат. Мора да најдете начин да го произведувате тоа и да го дистрибуирате.
Не е само да направите нешто за да ја изградите вашата земја. Сега е време кога иновациите одат глобално.
Што и правите, мора да уживате во тоа.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×