Трговската војна е завршена, Трамп ретерира, Кина победи
Објавено на од во Економија
Големата трговска војна меѓу САД и Кина е завршена. За време на состанокот на маргините на самитот на Г-20 во Осака, Јапонија, претседателите Доналд Трамп и Си Дзинпин се согласија да продолжат трговските разговори, кои беа прекинати во мај.
си дзинппинТрамп ќе укине некои од ограничувањата кои наметне на кинескиот телекомуникациски гигант Huawei да прави бизнис со американски компании, и ќе го одложи царините, со кои дополнително се закани дека ќе го оптовари кинескиот увоз за 300 милијарди долари годишно. Како одговор на ова, Кина се согласи да купи повеќе американски земјоделски производи. Деталите ќе бидат објавени подоцна, пишува Хауард Голд за MarketWatch.
Трамп ги откажа кинеските барања и ги прекина ограничувањата на водечката кинеска компанија за технологија, која е прогласена за закана за американските национални интереси, всушност го означува крајот на трговската војна со Кина.
Трамп изјавил дека нема да оди во крајности за фундаментално да ги промени американските трговски односи со втората по големина економија во светот. Претседателот на Кина точно пресмета дека неговиот американски колега не е подготвен да направи нешто на штета на на поддршката на клучните гласачи, како што се земјоделците, пред претседателските избори во 2020 година.
Трамп, исто така, се повлече од својата милитантна реторика кон Северна Кореја и сега изгледа подготвен тивко да го прифати Пјонгјанг како нуклеарна сила, пишува Голд.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×