Трговскиот дефицит во САД највисок за 10 години
Објавено на од во Економија

Во 2018 година, трговскиот дефицит во САД достигна највисоки нивоа во последниве 10 години и покрај трговската офанзива на шефот на државата, Доналд Трамп, велат извештаите на АФП, цитирајќи го извештајот на американската влада објавен во средата.

tracheТрговскиот дефицит на САД се зголеми за 12,5%, на 621 милијарди долари, со 552,3 милијарди долари во 2017 година, соопшти министерството за трговија на земјата, при што извозот и увозот се највисоки во историјата.

Во извештајот се забележува дека трговскиот дефицит на САД со Кина, Мексико и Европската унија е најголем во историјата, иако Вашингтон им наложи царини вредни милијарди долари на своите најголеми партнери.

Во декември, вкупниот трговски дефицит на земјата беше над очекувањата, зголемувајќи се за 18,8%, а веројатно е и една од главните причини за забавувањето на економијата на крајот од годината, соопшти францускиот печат.

Солидниот раст, ниската стапка на невработеност и потрошувачката жед за странски производи доведоа до зголемување на увозот на стоки и услуги од 7,5% на рекордни 3,1 трилиони долари во 2018 година.

Американскиот извоз на стоки и услуги, исто така, се зголеми, но не е доволно за да се елиминираат нерамнотежата. Извозот се зголеми за 6,3%, на 2,5 трилиони.

Додека земјата стана нето-извозник на нафта, продажбата на сурова нафта во странство се зголеми повеќе од двапати, до 47 милијарди долари.

Но, извозот на соја, кој е од клучно значење за големите територии, паднал 18% годишно, на 18,2 милијарди долари како резултат на кинескиот бојкот предизвикан од трговската војна на Трамп.

Најголеми досега се американските купувања на странски автомобили, компјутери и машини, како и стоки за широка потрошувачка, храна и добиточна храна.

Увозот на стоки (2.6 трилиони долари) и услугите (557.9 милијарди долари) достигна нови врвови, се вели во извештајот.

Вашингтон и Пекинг разменуваат царински давачки за стоки вредни повеќе од 360 милијарди долари во билатералната трговија, но дефицитот на САД со Кина се зголеми на 419,2 милијарди долари, што е нов рекорд.

Во последниве неколку недели Трамп сигнализираше дека САД ќе ја решаваат едногодишна битка со Пекинг, но сé уште нема доволно информации за тоа, јави француската агенција.

 

Дефицитот со ЕУ, исто така, се искачи на рекордни 169,3 милијарди долари, додека јазот со Мексико достигна највисока вредност од 81,5 милијарди долари.

САД забележаа вишок со Обединетото Кралство и Јужна и Централна Америка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×