Три работи кои влијаат на мотивацијата кај вработените
Објавено на од во Капитал магазин

Факт: Луѓето не сакаат само пари од работното место, туку тие сакаат исполнување на некоја цел а со тоа и зголемување на среќата на работното место.

Ако сте менаџер овие три работи ќе ви помогнат многу во однос на тоа како да ги  мотивирате вашите вработени повеќе, а со тоа ќе успеете и да ги направите посреќни вашите вработени:

moticacija2
  1. Дајте им автономија.

Што значи ова? Ова е создавање на чувство за управување со својот живот. Како да го подобрите ова: дајте им ја на вработените слободата што тие ја заслужуваат. Не правете микроменаџмент и дозволете им да работат на проектите на кои тие имаат интерес да работат.

  1. Дoзовлете им да се усовршуваат

Што значи ова? Ова е всушност потребата да се стане подобар во нешто. Како да го подобрите ова вие како менаџер? Дајте им на вработените да работат работа што им значи. Често правите експерименти и тестирајте ја секоја претпоставка.

  1. Исполнување на општествени цели

Што значи ова? Создавање на чувство дека се дел од нешто поголемо. Дозволете им на вашите вработени да направат нешто што е значајно за општеството. Потсетувајте ги вашите вработени зошто го прават тоа што го прават. Потенцирајте ја и нагласувајте ја мисијата на вашата компанија секогаш кога мислите дека има потреба од тоа.

Вработените ќе бидат посреќни и многу попродуктивни ако им помогнете да се развиваат и подобруваат во вашата компанија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×