Цената на нафтата повторно расте
Објавено на од во Економија
Цените на нафтата пораснаа четврти ден по ред и покрај оптимизмот дека американската Управа за федерални резерви (Фед) ќе ги намали каматните стапки.
oil drillТаквите очекувања ја поттикнаа потрошувачката на нафта во САД, најголемиот светски потрошувач на нафта.
Цената на северноморската нафта „брент“ порасна за 63 центи на 64,34 долари за барел, но и покрај тоа, веројатно ќе забележи месечен пад од повеќе од три проценти поради загриженоста околу побарувачката за нафта, јавија светските агенции.
Американската „лесна“ нафта поскапе за 46 центи на 57,33 долари за барел, но исто така е на пат да забележи месечен пад од околу 1,8 проценти.
Економскиот раст во САД забави во вториот квартал помалку од очекуваното, што ги зголеми изгледите за поголема потрошувачка на нафта, но на други места разочарувачките економски податоци предизвикаа загриженост поради побавен раст.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×