Цената на нафтата во 2016 година може да падне и до 20 долари за барел
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

NaftaИако пред само една година најголемите енергетски експерти и берзански магови се заколнуваа дека времето на евтини енергенси се минато свршено време и дека е многу извесно дека наредните месеци и години цената на нафтата повеќе се движат околу 200, отколку за 100 долари за барел, актуелната ситуација со цените на нафта од 36 долари целосно ја збунува јавноста и експертите.

Никој не знае каде е дното, а некои аналитичари, како Јан Стјуарт од Кредит Суис сметаат дека во следниот период цените ќе се задржат на сегашното ниво, а многу е веројатно цената на нафтата да падне на 20 долари за барел. Ова стои во писмото кое Кредит Свис го испрати до инвеститорите.
Исто така, оваа швајцарска банка проценува дека до 2020 година цената на барелот нема да биде поголема од 60 долари по барел. ММФ, пак, проценува дека растот на иранскиот извоз на нафта по укинување на санкциите драматично ќе се одрази  врз цената на нафтата и ќе ги сруши за 5 до 15 долари по барел, а тоа би можело драстично да се одрази врз нафтената индустрија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×