Цената на црното злато продолжува да расте
Објавено на од во Економија
Карактреристиките на суровата нафта „Брент“ се зголеми за над 60 американски долари за барел за прв пат во повеќе од една недела.
нафтаЦените на нафтата продолжуваат да растат. Сировата нафта од типот „Брент“ се искачи над 60 американски долари за барел за прв пат во текот на повеќе од една недела во средата, откако неделниот извештај покажа поголем пад од очекуваниот на резервите на стоки во САД, но загриженоста за можна глобална рецесија ги намали профитите.
Лесната сурова нафта во САД (WTI) пораснаа за 25 центи или 0,45% на 56,38 долари за барел.
Резервите на сурова нафта во САД паднаа 3,5 милиони барели во неделата на 16 август, покажуваат податоците на приватната индустриска група „Американ петролеум институт“ (АПИ) во вторникот. Анкетираните аналитичари од Ројтерс очекуваат пад од 1,9 милиони барели.
Тензиите на Блискиот исток остануваат во фокусот откако американскиот државен секретар Мајк Помпео во вторникот изјави дека Соединетите држави ќе ги преземат сите чекори за да спречат ирански танкер во медитеранот да испорачува нафта во Сирија, прекршувајќи ги санкциите на САД.
Порастот на цената на нафтата беше ограничен со податоците што покажуваат помал извоз во јуни од Саудиска Арабија, најголемиот извозник на нафта во светот.
Саудиска Арабија планира да го задржи извозот на нафта под 7 милиони барели на ден во август и септември, и покрај силната побарувачка на клиентите да се врати рамнотежата на пазарот, изјави официјален претставник на саудиската нафтена компанија за Ројтерс претходно овој месец.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×