Ценовните шокови на струјата го преполовија производството на бугарските компании
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Големите бугарски претпријатија го намалија своето производство за половина. Причината е ценовниот шок на индустриската електрична енергија. Бизниот предупредува дека од четврток ќе престане да работи ако цената остане толку висока.
далноводиИндустријалците сакаат да можат да купат поевтина електрична енергија. Официјално, работодавачите, исто така, му пишале на министерот за енергија, барајќи да интервенира. Цената на индустриската струја е над 100 лева ( 50 евра )  за мегават час, што е речиси двојно повеќе од просекот за Европа.
Ова води до намалување на платите, зголемување на трошоците за производство. Ние мора да престанеме да произведуваме “, коментира Стојан Начев, директор на компанијата за гус.
  “Холдингот моментално работи на 50%. Имаме долгорочни договори, каде што цената не може да се смени “, рече Живко Станилов, директор на фирма за производство на метали.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×