Централниот регистар домаќин на повеќе од 60 светски бизнис регистри
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Над 160 претставници на корпоративни деловни регистри од над 60 држави од денеска присуствуваат на 16. годишна конференција на Форумот за корпоративни регистри што се одржува во Скопје и Охрид.
centralen registarДелегатите за време на петдневната конференција ќе разменат знаења и искуства, а ќе дебатираат и за искуствата од диунг бизнис, предизвиците при управувањето со модерните регистри и за новите ИТ технологии во оваа област. На 12-те планирани сесии ќе говорат 52 говорници од различни држави од Европа, Северна Америка, Австралија, Африка и Азија.
Премиерот Зоран Заев, кој утринава се обрати на официјалното отворање на конференцијата, оцени дека иницијативите за регионално и меѓународно поврзување шти ги преземаат Република Северна Македонија и Централниот регистар имаат заедничка цел, а тоа е развој на земјата на глобално ниво, промовирање како земја со поволна деловна клима, отворање на македонскиот пазар и развој на капиталните инвестиции.
„Како стожер во креирањето на деловната клима и промотор на дијалогот меѓу приватниот и јавниот сектор, Централниот регистар прерасна во електронски сервис на деловната заедница и граѓаните. Токму затоа претставува значаен импут во формирањето на барањата преточени во реформските иницијативи и политики на Владата кои се насочени кон зголемување на растот на стопанството, промовирање на здрава и поволна деловна клима и промовирање на нашата земја како поволна дестинација за инвестиции“, истакна Заев.
Според него, значајно е пуштањето во употреба на регионалниот дигитален регистарски портал на Агенцијата за деловни регистри на Србија и Централниот регистар на Северна Македонија, кој заедно со проектите за воведување на заедничка царинска унија и развојот на комуникациските инфраструктурни врски во регионот треба да овозможат реално функционирање на заедничкиот пазар на Западен Балкан.
И директорката на Централниот регистар Марија Бошковска-Јанковски со порака дека регистрите не смеат да си дозволат повеќе да функционираат изолирано во своите национални системи.
„Во време кога за светот се вели дека е глобално село, бизнис регистрацијата е исклучително затворен процес. Почнуваме со размена на квалитетни, официјални податоци, но размислуваме и разговараме за се она што можеме ние како регистри, како јурисдикции, да го направиме за да поддржиме и поттикнеме прекугранична соработка на бизнисот“, истакна Бошковска-Јанковски.
Годишната конференција на Форумот за корпоративни регистри, кој е асоцијација на меѓународни бизнис регистри, веќе 16 години се одржува во различни држави и на различни континенти со цел да ја задржи поврзаноста на земјите ширум светот. Делегатите на Форумот првпат се сретнале во Окленд во Нов Зеланд во 2003 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×