Ципрас во посета на Ердоган, на маса многу чувствителни теми – од Кипар до нафтата во Медитеранот
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе остане во Турција, како дел од дводневната посета на сојузник на НАТО, по повод состанокот со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

cipras erdogan

Ципрас и Ердоган ќе разговараат за голем број прашања кои ги влошија односите меѓу двете земји.

Од лидерите се очекува да разговараат за територијални спорови во Егејското Море и истражување на гас во Источниот Медитеран.

На дневен ред, ќе има можни нови напори за градење на мирот за поделениот Кипар, пишува АП. Турција, исто така, најверојатно ќе го покрене прашањето за осумтемина турски војници кои избегаа во Грција по неуспешниот воен удар во 2016 година.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×