Црна Гора забрани трговија во недели и празници
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Владата на Црна Гора ги усвои измените и дополнувањата на Законот за внатрешна трговија со кој се забранува работењето на трговијата на големо и мало во неделите и на празници.
crna-goraВо малопродажниот сектор, која вработува 37 илјади луѓе, неделите, според предложеното законско решение се прогласени за нефункционални.
На предлог на овој закон се воведува нов член кој предвидува забрана на активностите во недела за трговците на големо и мало и други државни празници, освен во продавници или на други места, кои ќе бидат утврдени со прописите од Министерството.
Донесувањето на овој закон, се вели дека е во насока на подобрување на состојбата на работниците во Црна Гора.
„На овој начин, позитивно влијание врз вкупната економска активност, на квалитетот на животот на поединците, семејствата и општеството. Како што природата на работата и организацијата на работата во малопродажниот сектор не бара работа во недела, воведувањето на неработни недела нема да ја загрози приходите на трговците, со оглед на фактот дека тоа ќе се пренесат на други денови“, се вели во соопштението.
Предлогот – законот за изменување и дополнување на Законот за внатрешна трговија воведува и други новитети со кои се олеснува трговијата, и е поддржан од страна на Стопанската комора на Црна Гора, и од одреден број на работодавачите од Комитетот за трговија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×