Цунами од кибер напади најавува Ариел Каро, бивш бригаден генерал на израелското воено разузнавање
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Ариел Каро, потпретседател на израелската воена технолошка компанија Рафаел, одговорна за програмата ИСТАР и поранешен бригаден генерал на израелската воена разузнавачка служба, во емисијата “Светот е бизнис”,на Блумберг ТВ Бугарија, изјави дека „треба бидеме подготвени за цунами од кибернапади“.
рафаелКибер безбедноста зазема се повеќе важна улога во државното управување, и бизнисот како технологија се развиваат толку многу, што виртуелните штети се претвораат во вистинска штета за физичкиот свет.
Потпретседателот на израелската военотехнолошката компанија Rafael задолжен за програмата ISTAR (разузнавање, набљудување, стекнување на цели и последователно разузнавање) и поранешен бригаден генерал од израелското разузнавање, Ариел Каро, коментира:
“Не можеме да ја разграничиме физичката од виртуелната заштита, бидејќи со напад врз софтверот некој би можел да наштети на вашата инфраструктура ви. Следното цунами во сајбер светот може да биде во оперативните технологии кои го поврзуваат сајбер и физичкиот свет “.
Во современиот свет, не е важно дали сте менаџер на Владата или менаџер на приватна компанија во однос на одговорноста да ги заштитите вашите информации од хакерски напади, вели генералот Каро.
“Ние веќе не зборуваме за сајбер-безбедност, туку за сајбер-заштита, бидејќи станува бојно поле”.
Виртуелната заштита веќе е дел од националната безбедност на секоја земја, рече генералот.
Рафаел веќе работи со Бугарските вооружени сили како важен снабдувач и партнер по воздух, копно и море.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×