Турската економија во рецесија за првпат по 2009 година
Објавено на од во Економија
Две последователни квартални намалувања  на економските показатели се сметаат за дефиниција за рецесија. 
turska recesijaТурската економија влезе во рецесија за првпат од 2009 година, објавија властите на само три недели пред владата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган да се соочи со локалните избори, каде што растот и инфлацијата ќе бидат клучни прашања за гласачите.
Економското производство е намалено  за 2,4 проценти во последните три месеци од годината во споредба со третиот квартал, соопшти турскиот Институт за статистика.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×