Турција излезе од рецесијата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Турција излезе од својата прва рецесија од последнава деценија благодарение на зголемените кредити од државните банки, пренесува Bloomberg. Загриженоста е сепак, дека инерцијата на економијата повторно забавува.

liraВо првите три месеци бруто домашниот производ на Турцијад е зголемен за 1,3% во однос на претходните три месеци, кога се намали за 2,4 %, покажуваат официјалните податоци. Во споредба со претходната година, економијата се намали за 2,6%.

Продолжување на заздравувањето се’ уште зависи од иднината на лирата, чиј пад овој квартал може да создаде нови проблеми за економијата во која потрошувачките трошоци одговараат за околу две третини.

Покрај тоа, амортизацијата на валутите создава ризик за инфлацијата, која сеуште е околу 20% и ја спречува централната банка да ги намалува каматните стапки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×