Турција се повлекува од договореното, нема веќе да ја пази Европа од мигрантите
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Турција ќе се повлече од Договорот со ЕУ за реадмисија на мигрантите, склучен во 2016 година, како одговор на санкциите на Брисел против Анкара поради истражувањето гас во кипарските води.
туеуТоа во интервју за турска телевизија го изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.
Благодарејќи на договорот ЕУ-Турција, бројот на мигрантите кои пристигнуваат на грчките острови е многу намален.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×