Туск: Идејата за „неизбежен судир на патриотизам и глобализам е лажна и опасна“
Објавено на од во Политика
Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави на 74-та седница на Генералното собрание на ОН дека идејата за „неизбежен судир на патриотизам и глобализам е лажна и опасна“. Со тоа реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп пред два дена дека иднината им припаѓа на „патриотите“, а не на „глобалистите“.
tusk-donald-tramp-e-protiv-silna-i-051Туск прецизираше дека „патриотизмот од 21 век мора да има глобална димензија“.
Тој нагласи рече дека глобализмот е составен од лидери од минатото кои „ги игнорираат сопствените национални интереси“.
Сепак, Туск потсети дека историјата покажува како љубовта кон нечија земја лесно се претвора во омраза кон соседите.
Тој, сепак, не го спомна името на Трамп, кој беше најгласен меѓу лидерите кои зборуваа на популистички и националистички теми на ГС на ОН оваа недела.
Туск во својот говор рече дека наместо терминот глобализам подобро би го употребил терминот солидарност, што било името на про-демократското движење во неговата Полска во осумдесеттите години на минатиот век.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×